Lymfatická masáž neboli manuální lymfodrenáž je technika čím dál více vyhledávaná pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Málokdo ale ví, jak to celé vlastně funguje. Abychom tedy pochopili, proč je lymfatická masáž prospěšná, pojďme si ji trošku přiblížit.

 

Co je to lymfatický systém?

 

Lymfatický neboli mízní systém je v lecčems podobný tomu cévnímu – je tvořen lymfatickými cévami, ale tekutina – lymfa (míza) – v něm teče pouze jedním směrem, z končetin směrem k dovnitř k srdci. Lymfatické kapiláry (vlásečnice) začínají volně v tkáních, postupně se slévají do větších a větších lymfatických cév (kmenů), které nakonec ústí do horní duté žíly, tedy do krve. Tento systém nemá srdce, a tak je lymfa hnána jednak stahem lymfatických cév, dále tím, jak se pohybujeme (okolní svaly tlačí na lymfatické cévy a ženou lymfu dále) nebo dýcháme (dýcháním měníme nitrobřišní tlak, čímž rovněž působíme na tok lymfy). Protkává nám hlubší vrstvy kůže, i všechny orgány mají svoje lymfatické cévy.

 

Masáže Terra

Lymfatický systém. Zdroj: https://www.lymfoterapeut.cz/lymfaticky-system

 

Jak už jsem nakousla, lymfatické vlásečnice začínají v tkáních – tady sbírají (drenují) tkáňový mok a posouvají ho dále. K tkáňovému moku se přidávají další a další látky, které lymfatický systém posbírá – bílkoviny, tuky, různé splodiny buněčného metabolismu… a tato směs tvoří právě onu lymfu. Tato transportní a detoxikační funkce lymfatického systému je v lidském organismu naprosto zásadní.

 

Jednou z nejdůležitějších součástí lymfatického systému jsou lymfatické uzliny. Jsou rozesety různě po těle (ty nejvytíženější například v tříslech, na krku) a jejich úkolem je lymfě, kterou filtrují, detekovat a likvidovat škodlivé látky. Těmito detektory a likvidátory není nikdo jiný než bílé krvinky.

 

A proto je tedy lymfatický systém základem naší imunity.

 

Jak probíhá lymfatická masáž?

 

Prvním krokem správně provedené lymfatické masáže je vyprázdnění lymfatických uzlin, čímž vznikne jemný podtlak, kterým povzbudíme tok lymfy. Samotná masáž se potom sestává z jemných krouživých pohybů, které respektují směr toku lymfy (tedy směrem k srdci) a díky kterým je lymfa drenážována a odváděna (lymfatické kmeny ústí do krve, kde se v ledvinách odfiltruje přebytečná tekutina s odpadní látkami, které jsou močí vyloučeny ven z těla). Masáže je velmi příjemná a nebolí.

 

Nakonec je opět důležité uzliny vyprázdnit. Tento proces můžeme přirovnat k houbičce na nádobí – nejdříve ji vyždímáme, potom do ní nahrneme tekutinu, a tak ji musíme nakonec znovu vyždímat, aby dále mohla dobře fungovat.

 

Manuální lymfodrenáž

Lymfatická masáž

Jak je tedy lymfatická masáž přínosná?

 

Vzhledem k tomu, že masáží odvedeme nahromaděnou lymfu a povzbudíme lymfatický systém a správný tok lymfy, je využití této krásné terapie velmi široké.

 

Lymfodrenáží posilujeme imunitní systém, protože napomáháme filtraci lymfy v uzlinách. Celkovou lymfatickou masáž celého těla je tedy skvělé dopřát si celoročně, nicméně na jaře a na podzim je velmi vhodná doba pro nastartování imunity.

 

Velké využití této masáže najdeme také při léčení různých otoků, ať už přímo lymfedémů (lymfatických otoků) nebo otoků vzniklých následkem úrazu nebo po operaci. Při těchto stavech velmi podpoříme léčení a rekonvalescenci. Masáží rovněž ulevíme oteklým a těžkých nohám – problém, který znají nejen těhotné ženy, ale i například ti, co v práci celý den stojí na nohou. Když k tomu v horkých letních dnech přidáme i chladivý krém, je to osvěžení k nezaplacení. 🙂

 

Pozor si dejte ale na otoky vzniklé špatnou funkcí srdce nebo ledvin – v případě otoku určitě nejdříve navštivte svého lékaře!

 

Lymfatická masáž je v každém případě velmi regenerační a osvěžující, pomáhá proti únavě i migrénách. V současné době se pravděpodobně nejvíce využívá ke zmírňování projevů celulitidy.

 

Jak lymfodrenáž pomůže s celulitidou?

 

Celulitidu znají hlavně ženy, jedná se ony pověstné ďolíčky zejména v oblasti stehen a hýždí. Vzniká souběhem několika faktorů. Svou roli zde hrají ženské pohlavní hormony, dále špatná strava, sedavý způsob života s nedostatkem pohybu, u žen v podstatě chronická dehydratace a stagnace lymfy v problémových oblastech. V podkoží se hromadí tukové buňky a zplodiny metabolismu spolu s lymfou. Lymfa neodtéká, narušuje se pružnost kůže, tukové buňky prosvítají na povrch a tvoří efekt „pomerančové kůže“.

 

Masáže Terra

 

Lymfatická masáž v těchto případech opět odvádí lymfu, toxiny a zplodiny buněčného metabolismu z těla, navrací kůži pružnost, kůže je prokrvená a hydratovanější – pomerančová kůže mizí. Aby se tohoto efektu dosáhlo co nejrychleji, je nejlepší si po konzultaci s masérem či terapeutem naordinovat kratší kúru cca. 5 – 10 masáží s frekvencí dvakrát či jednou týdně.

 

Ale pozor, masáž není všemocná – pokud trochu neupravíme jídelníček, nezačneme pít více čisté vody či neslazených čajů a nezačneme se více hýbat, ani masáž nám dlouhodobě nepomůže. Obecně se doporučuje vynechat slazené a perlivé nápoje a alkohol, omezit sladkosti, uzeniny a polotovary, zařadit více zeleniny. Na ovoce si ovšem dejte pozor, jezte spíše zdejší a omezte to tropické (je velmi sladké). Pro správné fungování lymfy se doporučuje zařadit do jídelníčku ananas, grep, chilli, lesní plody nebo chřest.

 

A pomoci si můžete i sami doma, například při každodenní péči o vaši pokožku – vždy nanášejte a roztírejte tělový krém (já doporučuji spíše olej, např. s výtažkem z bílého hroznu) ve směru toku lymfy, tedy směrem k srdci. Pro podpoření toku lymfy je také velmi užitečná obyčejná rychlá chůze. Stimulujeme při ní lymfaticke uzliny v tříslech a v podpaží a ještě uděláme něco pro svou kondičku. 🙂

 

Chtěli byste masáž vyzkoušet? Objednat se můžete online přímo zde na stránkách.

 

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na mě obrátit. Zeptejte se v komentářích nebo napište email, ráda pomohu a poradím. 🙂

 

 


3 komentáře

Marcela · 6. 1. 2022 v 21:23

Dobrý den ,prosím o radu mám nateklé končetiny .Prodělala jsem boreliózu ,mám revma a špatně prokrvení končetin bělení prstů (sindrom Rainaindruv asi to píšu špatně omlouvám se ) myslím že mám špatnou lynfu můžete poradit .Vždy jsem ráda nosila sukně ,šaty a teď nohy jak sloup .Děkuji za radu Marcela

    admin · 7. 1. 2022 v 8:39

    Dobrý den, paní Marcelo,

    děkuji za Váš dotaz. Napište mi prosím na rezervace@masazeterra.cz, je to komplexnější téma, tak ať tu nezahlcuji komentáře. 🙂

    Tereza

Marcela · 8. 1. 2022 v 21:00

Dobrý den ,prosím o radu mám nateklé končetiny .Špatně prokrvení ,prodělanou boreliózu .Mám od masérky řečeno že to bude špatná lynfa.Co radite .V práci jsem v pohybu ,ale po 8.5hod.jsem nateklá.Dost mě to stresuje ráda jsem nosila sukně.Nohy jsou jak sloup.Moc vám děkuji za radu.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *